HORTITERAPIA

HORTITERAPIA, czyli leczenie ogrodem poprzez bezpośredni kontakt z ziemią, uprawami, kwiatami, warzywami, a wszystko to na terenie naszego gospodarstwa ekologicznego.

Ogrodnictwo to nie tylko hobby, ale wilka możliwość spotkania się z ludzmi którzy szukają spokoju na wsi i "innej" formy spędzania czasu wolnego.

Hortiterapia jest już coraz bardziej popularną formą wspomagania leczenia osób niepełnosprawnych, z problemami psychicznymi jak i w leczeniu uzależnień ( narkotyki, alkohol jak i silna i niekontrolowana potrzeba bycia "on line").

Cała ta wiedza wywodzi się już z czasów starożytnych, gdzie kapłani zalecali codzienne długie spacery po ogrodach i lasach, jako panaceum na na choroby umysłu.

Uprawa i pielęgnacja roślin znakomicie wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego, lepszą przyswajalność witaminy D, mającej ogromny wpływ na wzmocnienie procesów odpornościowych organizmu.

Oczywiście w ogrodzie nawet brud pod paznokciem "przynosi " korzyści. Otóż to dzięki różnym bakteriom ( Mycobacterium vaccae), które są obecne w glebie i które pośrednio nasz organizm przyswaja, naukowcy udowodnili że wpływają łagodząco na alergie, astme czy stany łuszczycowe.

Idąc śladem tzw. HIPOTEZY HIGIENICZNEJ, wedle której alergie dręczą nas współczesny pierwszy świat dlatego, że żyjemy w zbyt czystych mieszkaniach, zbyt zdezynfekowanych, "pachnących" środkami czystości a nie domem. Zgodnie z tą hipotezą raczej warto używać starych systemów czyszczenia pomieszczeń ( ocet, kwas cytrynowy itd ...) a nie skoncentrowanych biozabójców w postaci przeróżnych cudownych środków utrzymania "pachnącego" domu.

Znany jest pozytywny wpływ Mycobacterium vaccae w walce z depresjami, ale przede wszystkim następuje ogólne polepszenie nastroju poprzez pobyt na świeżym powietrzu a co za tym idzie lepsze zdrowie naszego mózgu poprzez dotlenienie.

Praca w ogrodzie to niesamowita stymulacja wielu zmysłów, jak i praca nad samym sobą. Mowa tu o wyrabianiu w sobie cierpliwości, zręczności, siły woli co prowadzi do ogolnego lepszego samopoczucia jak i dowartościowania się. Robiąc to w grupie wytwarzają się też nowe czynniki społeczne pomagające w naprawie relacji jak i samokontroli, co prowadzi też do większej uważności na inne osoby.

Te i inne przesłanki niech będą przyczynkiem naszej nowej przygody w Toskanii Kociewskiej.

Zapraszamy

Aggiunto: 2016-12-27 da ME

Dove ci troviamo

Contatti

Mostra e-mail info@toskaniakociewska.pl

0048 502 646 967

Bochlin 71, 86-170 Nowe, Polska

Polski English Italiano